M-Files 2018 – malá revoluce (2.)

Přidal:

Zajíc už není v pytli

Společnost M-Files v polovině prosince uvolnila k testování první verzi s označením 2018. Zatím tedy s dodatkem RC, Release Candidate. Tím pro zájemce skončila doba slepé důvěry a těšení se na cosi představeného a slíbeného, leč nedostupného.

Zklamání: umělá inteligence ještě není “trafikové” zboží

Jistě si každý z Vás vzpomene na nějakou věc, která při svém vstupu do našeho světa způsobovala vzrušení a soustředění pozornosti, zájem, u některých okamžitou touhu a potřebu “mít to”. A za delší či kratší dobu se všechno to kouzlo vytratilo a jen pro malou část z nás, většinou tu nejodbornější, nechala si ona bývalá novinka své kouzlo, úžas ze schopností a možností. Řada věcí se s postupem času dokonce stává “trafikovým zbožím”, neboli, jak se s nadsázkou říká “to Vám přibalí v trafice k sirkám”. Podle mého názoru se něčím takovým staly třeba SIM karty mobilních operátorů, nebo další miniaturní jednoúčelové součástky, všeobecně zahrnuté pod označení čip.

Umělá inteligence ještě není v této fázi. Ještě než si dopřeju zklamání, uvědomím si, že docela nedávno byla pro mě umělá inteligence laboratorní záležitost, se kterou mají tu čest se setkávat pouze vyvolení z oborů blízkých této diskutabilní záležitosti. Dnes už prosakuje do života běžných lidí. Mnohdy zcela tiše. K trafikám ještě kus cesty zbývá.

Tedy ani Intelligent Metadata Layer není schopnost, vlastnost, součást M-Files, kterou všichni majitelé licencí M-Files získají darem. Je to špičková technologie, dnes ještě označovaná za budoucnost ve správě firemních informací. Je ve fázi, kdy je na ní v obeznámené části populace soustředěna pozornost, kdy se necháme překvapovat schopnostmi. A je přitom v zájmu všech, včetně výrobce, aby se technologie používala tak často, že se bude dál a dál rozvíjet a zdokonalovat a zároveň zevšední. Při rychlosti dnešního světa nemusíme pravděpodobně prokázat mimořádnou trpělivost a dočkáme se.

Kdo chce tuto technologii využívat už dnes, zdokonalovat správu svých informací stále jednodušeji a rychleji, musí být velmi pevně přesvědčený, že se tato investice vyplatí. Intelligent Metadata Layer je doplněk M-Files, který si majitel zakoupí a zařadí do nové konfigurační skupiny na serveru M-Files: Intelligent Services. Podobně jsou realizovány přístupy do externích úložišť, jednotlivá připojení mají svou vlastní konfigurační kategorii: External Repositories.

Radost: změny “v ceně”

Pro všechny majitelé licencí, kteří mají možnost upgradovat na verzi M-Files 2018, přináší M-Files dostatek příležitostí k radosti:

  • nové uživatelské rozhraní M-Files,
  • zlepšení výkonu,
  • nové vlastnosti v napojení na externí objekty,
  • nové konfigurační rozhraní pro nastavení karty metadat,
  • řadu zcela nových funkcí a vylepšení,
  • nové funkce pro mobilní zařízení,
  • nové vlastnosti webového rozhraní,
  • vylepšení v oblasti API M-Files.

O některých novinkách byla řeč už v předchozím díle M-Files 2018: malá revoluce (1.) Pár vybraných si dovolím stručně představit nyní, v samotném závěru roku 2017, kdy už už nahlížíme do prvních dnů následujícího roku.

Z nových vlastností M-Files 2018

Pracujete s velkými video soubory, s rozsáhlými PDF soubory? Těšte se, M-Files 2018 přináší schopnost streamování. Zjednodušeně: nečekáte, až se stáhne celý soubor, abyste jej mohli začít prohlížet. Prohlížíte začátek a na pozadí se stahují další části.

Všichni uživatelé Office dokumentů, dobrá zpráva pro vás! Dokumenty Office jsou otevírány až o 50 % rychleji!

Kdo využíval možnosti úpravy chování karty metadat, ocení hned. Kdo nevyužíval tuto možnost, protože pro pověřeného správce byla konfigurace příliš složitá, ocení brzy. M-Files 2018 nahrazuje původní strohý nástroj konfigurace karty metadat vizuálním rozhraním. A celou konfiguraci je možné exportovat a importovat.

U vlastností objektů je možné zakázat použití pro vyhledávání.

Máte v M-Files automat na načítání naskenovaných přijatých faktur? Pak se Vám může hodit možnost nastavit metadata podle vlastností načítaného souboru.

Využíváte luxus vytváření dokumentů z připravených šablon? A také jste naráželi na hranici 255 znaků při přenosu metadat do dokumentu? Toto omezení počtu znaků při přenosu metadat do dokumentu je minulostí.

Že mobilní i webová platforma podporují Intelligent Metadata Layer, nás zřejmě nepřekvapí.

Může Vás ale zaujmout, že se na webovou platformu dostávají nově také poznámky (anotace) k dokumentům, se vším komfortem – komentáři, zvýrazněním, tvary, volbami barev a dalším.

Radost udělá webová platforma také v oblasti náhledu dokumentů – náhled byl vylepšen a doplněn o nové funkce.

external-properties

Externí zdroje dat: načítání vlastností importovaného souboru


Webové rozhraní: vylepšené funkce náhledu dokumentu

Co dál? Vstoupit

Za pár dní vyměníme kalendáře. Vstoupíme do nového roku. Příležitost mnohé začít, mnohé změnit. Ale i mnohé udržet. To prověřené, jisté, stabilní, bezpečné a funkční zachovat. Novým potřebám a trendům vyhovět, přizpůsobit se, zúčastnit se jejich vývoje, ovlivnit jejich budoucnost. Takové jsou M-Files 2018.

Do nového roku hodně uvážlivých rozhodnutí, která přijdou dříve, než zpráva, že je pozdě. Hodně intuitivních rozhodnutí, která jsou realizována dříve, než je konzervativní rozum označí za nevyhovující. Hodně úspěchů ve vnímání signálů, které napovídají ZDA, CO a KDY.

(článek byl aktualizován 29. 12. 2017)

Zdroje:

M-FILES CORPORATION. M-FILES 2018 NEW FEATURES AND ENHANCEMENTS: version 1.0 [online]. 27. 12. 2017, , 1-28 [cit. 2017-12-29]. Dostupné z: https://kb.cloudvault.m-files.com/Default.aspx?#3ECA226F-7B54-428B-B539-DE443E6134EC/object/E1BB1C8B-16DE-4F38-953F-65DCC6FB9D01/latest
Oldřich Hlaváček on BloggerOldřich Hlaváček on EmailOldřich Hlaváček on Twitter
Oldřich Hlaváček
Oldřich Hlaváček je konzultantem společnosti ERPIO s.r.o. v oblasti aplikace Erpio - mobilní přístup k datům firemních systémů, který ERPIO vyvíjí, a správy dokumentů a firemního obsahu. Ve volném čase píše pohádky pro děti, spolupracuje s neziskovými organizacemi v oblasti péče o předškolní děti, je ředitelem malé rodinné neziskové společnosti (loutkové divadlo, autorská pásma programů pro děti a další). Více na OldrichHlavacek.cz
0