Firemní mobilita s nadhledem

Přidal:

Jak zprovoznit bezpečnou mobilní aplikaci?

(1)

Vytvořit mobilní aplikaci na zakázku znamená najít firmu, která ji naprogramuje a domluvit se s dodavatelem vaši firemní aplikace na propojení. V případě, že máte interních aplikací (ERP, CRM, DMS, WMS apod.) více nebo máte komplexnější požadavky, tak se z realizace “Mobilní práce” může stát docela velký projekt.

(2)

Máte-li štěstí a dodavatel vašeho firemního informačního systému má mobilní aplikaci vyvinutou nebo dokonce celý systém lze provozovat na mobilních zařízeních máte vyhráno a potřebné činnosti stačí jen zprovoznit. Zde je však potřebné upozornit na dvě slabá místa. Předně dodavatelé firemních informačních systému vytvářejí mobilní aplikace propojitelné pouze se svým systémem a za druhé, v případě, že vámi požadovanou funkcionalitu mobilní aplikace neobsahuje a je nutné ji doprogramovat, tak to bývá obvykle drahé.

(3)

Třetí variantou je využití některé technologické platformy obecně se nazývají API Platform a které jsou zaměřeny na řízenou datovou výměnu mezi aplikacemi, zařízeními a datovými zdroji. S využitím takovýchto platforem je následně možné vytvářet řadu podnikových řešení využívající různé a datové zdroje. Jednou z nich je ERPIO Platform.

Mobilní řešení vytvořené na této platformě se nazývá ERPIO One – mobilní aplikace, kterou lze připojit k libovolnému datovému zdroji a zprovoznit bez programování.

Které pracovní činnosti je možné a přínosné provádět mimo kancelář?

Obecně lze konstatovat, že všechny u kterých není potřebné výrobní nebo kancelářské zařízení. Prakticky jsou však omezení větší. Předně je potřeba brát v úvahu, že mobilní zařízení mají jistá specifika související se způsobem jejich ovládání. Proto mobilní aplikace jsou jednodušší, přehlednější a vždy jsou vytvářeny pouze pro konkrétní činnost. Těchto připravených činností, ale můžete do jednotlivých záložek mobilní aplikace naskládat více.

Oblasti, kde je obvykle možné zprovoznit mobilní práci:

 • Obchodní činnosti, sběr požadavků a objednávek
 • Konzultace a poradenství
 • Opravárenství a servisní činnosti
 • Management a rozhodování
 • Řízení týmů a kontrola úkolů
 • Sběr a vyhodnocování dat

Co potřebujete pro mobilní práci ve firmě, pokud používáte ERPIO One?

 1. Předně je potřebné si zpracovat seznam činností, které chcete vykonávat a zjistit která firemní data pro tyto činnosti potřebujete.
 2. Potřebná data následně zpřístupníte pro mobilní práci prostřednictvím ERPIO One GateWay (aplikaci, kterou nainstalujete ke svým datům). Tento krok není složitý, ale potřebujete vědět, kde vaše data jsou uložena a znát přístupová oprávnění.
 3. Následně nastavíte na ERPIO One MiddleWare (jedná se o webovou aplikace), způsob zobrazování dat, která data povolíte editovat, kteří uživatelé budou moci s daty pracovat a podobně.
 4. V předposledním kroku nadefinujete, pracovní prostředí, které na mobilním zařízení bude uživatel používat. Je to navigace, záložky, kontextové nabídky apod.
 5. Finálním krokem pro spuštění je zaslat uživatelům přístupové údaje a link na stránku, kde si stáhnou ERPIO One Client, tedy mobilní aplikaci do svého zařízení.
 6. Tímto to však nekončí, protože požadavky vaši firmy se mění. Výhodou centralizované správy realizované prostřednictvím ERPIO Platform, je možnost jejích rozšiřování a provádění uprav za provozu.
* povinné pole
Jindřich Kahoun on EmailJindřich Kahoun on LinkedinJindřich Kahoun on Twitter
Jindřich Kahoun
Ing. Jindřich Kahoun je softwarový specialista se zaměřením na firemní aplikace. V devadesátých letech začínal jako softwarový architekt ekonomických informačních systémů a projektový vedoucí implementačních projektů. Následně pracoval ve společnost Asseco Solution jako ředitel a produktový manažer informačního systému HELIOS. V roce 2017 založil poradenskou a vývojovou společnost ERPIO zaměřenou na digitalizaci firemních informací a jejich automatizované zpracování.
0