Napumpujte data do skladu…

Přidal:

Na trhu je spousta analytických a manažerských nástrojů pro zpracování a vyhodnocování firemních výsledků a ukazatelů, ale povážlivě málo firem takovéto nástroje používá. Vědí o tom své i dodavatelé účetních ekonomických či komplexních podnikových systémů a neustále zdokonalují své integrované nástroje nebo integrují nástroje třetích stran. Přesto existuje spousta podnikatelů a manažerů, kteří mají neúplné nebo nedostatečné informace pro rozhodování…

V čem je tedy problém?

Jsou nástroje integrované v ekonomických informačních systémech dostačující?

Ano, ale jen pro některé činnosti. Rozhodně informační systémy nejsou “konstruovány” na práci s velkými objemy historických dat, které pro sledování vývoje a výpočet trendů potřebujete. Jsou systémy, které mají přístup do datového skladu a mohou tato data zobrazovat a pomocí interní nástrojů i analyzovat. Velkou výhodu pro manažery a obchodníky pak přináší systémy, které jsou mobilní a jednoduše umožní vzdálený přístup. Takovýchto informačních systémů mnoho není externí Business Intelligence systémy, které data přenášejí do vlastního datového skladu a nad ním s pomocí specializovaných aplikací umožňují pracovat uživatelům s agregovanými daty.

Takže je lepší integrovat specializované BI řešení?

Ano, je to lepší. Dodavatelé těchto řešení mají nejenom hlubší znalosti v tomto oboru, ale také jejich aplikace jsou optimalizovány pro použití které manažeři a obchodníci při své práci vyžadují. Pro integraci je však nutné zajistit pravidelný datový přenos nebo-li datovou pumpu. Pracnost etapy pro vytvoření datové pumpy je závislá na znalosti datových struktur vašeho informačního systému. Mnohdy se jedná o nejsložitější část zavedení manažerského systému.

Jak rychle je možné zprovoznit BI, aby jste mohli svá data analyzovat a reportovat dosažené výsledky?

To je velmi odlišné a závislé na komplexnosti vašich požadavků a možnostech vašeho dodavatele. V každém případě existují tři etapy, kterým je potřeba věnovat pozornost.

DEFINICE Víte přesně co chcete a dokážete to předat? Pak významně zkrátíte náklady a urychlíte zavedení.

PŘENOS  Vytvoření datové pumpy je podmínkou vytvoření každého datové skladu, protože data pro analyzování a reportování jsou v jiné struktuře a agregovaná. Jestliže váš dodavatel nebo interní pracovník zná datovou strukturu vašeho informačního systému, vytvoření datového můstku významně zjednodušíte. V opačném případě si musíte najmout externího konzultanta.

PROVOZ Požadavky na mobilitu a bezpečnost jsou zásadní, protože rozhodování, reportování či zkoumání výsledků není vždy prováděno jen v kanceláři. Důležité jsou i požadavky na uživatelské prostředí z pohledu jednoduchosti zaškolení, ale také možnosti přizpůsobení používání pro jednotlivé role dle oblasti činnosti nebo pozice v organizační struktuře.

Jsme si vědomi toho, že proces zavedení BI nástrojů nelze významně zjednodušit a zlevnit?

Ano, ale dnešní technologie nám poskytují příležitost řešení a postupy zjednodušovat. Takže vlastně ne. To bylo dříve. Nyní už máme ověřeno že Reporting do kapsy umíme zprovoznit za 20 minut pro ekonomický nebo informační systém, jehož datovou strukturu máme nahranou v naši databázi řešení. A proto pokračujeme a postupně rozšiřujeme naši databázi o další definice struktur a ukládáme je do naši univerzální datové pumpy ERPIO One.

Klikněte pro více informací...
Jindřich Kahoun on EmailJindřich Kahoun on LinkedinJindřich Kahoun on Twitter
Jindřich Kahoun
Ing. Jindřich Kahoun je softwarový specialista se zaměřením na firemní aplikace. V devadesátých letech začínal jako softwarový architekt ekonomických informačních systémů a projektový vedoucí implementačních projektů. Následně pracoval ve společnost Asseco Solution jako ředitel a produktový manažer informačního systému HELIOS. V roce 2017 založil poradenskou a vývojovou společnost ERPIO zaměřenou na digitalizaci firemních informací a jejich automatizované zpracování.
0